Tag Archives: homade Ripple

How Is Ripple Milk Made?

Store Bought vs Homemade

“HELP!  My DYI Ripple doesn’t taste, look or feel like the store bought one!”  And, it won’t.  Ripple is made in a lab where they are able to isolate the pea protein from split peas while our home versions are, well, made in our kitchens.  We do not have machines that can do that.  Also they add oil and different gums that keep it homogenized and smooth.  Last time I checked I could not just walk into the grocery store and buy guar gum.  Don’t get me wrong.  I have nothing against Ripple.  In fact, now that I have tried it, I think it’s pretty good.

So why bother making my own?  Certainly going to the store and buying a bottle is far more convenient and less time consuming.  I’ll be honest.  It’s the cost.  In fact that’s why I choose to make my own hemp , coconut and almond  milks.  When the doctor says Matthew’s calories need to increase by 200 calories a day, the cash register goes off in my head.  Let’s do the math.  Each 48oz bottle of Ripple costs $4.99.  That’s 6 cups.  If each cup is 70 calories, I am going to need to add almost 3 cups a day to his current diet.  So the bottle will only last about 2 days.  Lets’ say I buy 3 bottles a week.  That’s $15 a week or $60 a month just on Ripple!  Since that is not an option for me (and I’m guessing not for you either) getting as close to taste, consistency and texture is my goal.  I have made a new batch that is much closer and it does not separate.  That post is coming soon.

In the mean time, if you are interested in seeing how Ripple is made, I found an interview sheds some light on how it’s made.  Obviously the cost is somewhat justifiable with all that they have to do to make it taste the way it does.  Personally, I’d rather adjust my taste buds a bit and spend the money elsewhere.  But, if I’m in a pinch, I will not feel guilty about buying a bottle now and then.